Preskočiť na obsah

Inzulínové pero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Inzulínové perá
Inzulínové perá NovoPen 3 Demi, pripravené na použitie - červené obsahuje rýchlo účinkujúci inzulín a zelené dlho účinkujúci inzulín, aplikovaný spravidla na noc.

Inzulínové pero je pomôcka pre podkožnú aplikáciu Inzulínu. Inzulínové pero používa väčšina pacientov s diabetes mellitus, liečených inzulínom. Do inzulínových pier sa vkladajú náplne (cartridge), čo sú sklenené ampulky s inzulínom s objemom 3 mililitre, ktoré obsahujú inzulín v koncentrácii 100 IU/ml (jednotiek na mililiter).

Konštrukcia

[upraviť | upraviť zdroj]

Inzulínové pero sa spravidla skladá z tela, na ktorého konci je gombík na nastavenie dávky inzulínu a tlačidlo, ktorým sa aplikuje inzulín. V tele je ďalej držiak náplne inzulínu s náplňou a na opačnom konci vymeniteľná injekčná ihla s krytom ihly a ochranným krytom pera. Výhodou inzulínového pera oproti aplikácii inzulínu injekčnou striekačkou je jednoduchšie nastavenie dávky inzulínu (zvládnuteľné aj pre pacientov s poruchami zraku), jednoduchšia aplikácia inzulínu a jednoduché skladovanie a prenášanie.

Používanie

[upraviť | upraviť zdroj]
Aplikácia inzulínu pomocou pera
Aplikácia inzulínu pomocou pera

Pri používaní inzulínového pera sa podobne ako pri aplikácii inzulínu striekačkou odporúča striedať miesta vpichu (brucho, ramená, stehná). Pri viacnásobnej aplikácii inzulínu do jedného miesta dochádza k lipodystrofii - podkožným hrbolom, z ktorých sa inzulín zle vstrebáva.  Za predpokladu dodržiavania základnej hygieny nie je pred injekciou inzulínu nevyhnutná dezinfekcia kože.

Postup pri aplikácii inzulínu perom:

  • kontrola funkčnosti inzulínového pera, dostatku inzulínu v náplni, odporúča sa výmena ihly
  • nastavenie potrebnej dávky inzulínu
  • vpichnutie ihly - kolmo alebo šikmo podľa podľa množstva tuku v podkoží, prípadne do vytvorenej kožnej riasy
  • stlačenie tlačidla piestu - podanie inzulínu
  • počkať 5-10 sekúnd, aby inzulín nevytiekol z podkožia
  • vytiahnuť ihlu

Použitie v liečbe diabetes mellitus

[upraviť | upraviť zdroj]

Liečba diabetes mellitus inzulínom väčšinou spočíva v podávaní viacerých dávok inzulínu počas dňa. V tzv. intenzifikovanom režime je podávaná dávka rýchlo (a krátkodobo) účinkujúceho inzulínu pred každým hlavným jedlom a podanie dlho účinkujúceho  inzulínu na pokrytie bazálnej potreby organizmu pred spaním.  Je však možné použiť viacero spôsobov individuálne prispôsobených kombinácii podávania inzulínu - "schém". Pacient má spravidla k dispozícii dve inzulínové perá, jedno naplnené rýchlo účinkujúcim inzulínom a druhé dlho účinkujúcim inzulínom.  Dobre edukovaný diabetik si môže upravovať množstvo inzulínu v jednotlivých dávkach na základe meraní glykémie glukometerom.

  • Článok je čiastočným prekladom textu z českej verzie Wikipédie
  • Majerníková, Ľ., Hudáková, A., Obročníková, A., Kaščáková, M.: Edukácia pacienta s diabetes mellitus. Vydanie prvé. Prešovská univerzita v Prešove, Fakulta zdravotníckych odborov, Prešov, 2013, str. 10-43. https://www.pulib.sk/web/kniznica/elpub/dokument/Majernikova1
  • Dokumentácia rôznych výrobcov inzulínových pier